Vajinismus Nedir? Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Kimi durumlarda cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren vajinismus nedir? En kısa tabiriyle vajinismus vajina çeperini çevreleyen kasların, istem dışı kasılması ile birlikte; birlikteliğin imkansız ya da ağrılı bir hale gelmesi durumudur. Etken kas grubu pubococcygeusdur. Bu kas grubu üretradan, anüse kadar ince bir hat çizer; idrardan, doğuma kadar birçok işlev bu kas grubu sayesinde gerçekleşir. Çoğu zaman cinsel birleşme sırasında aktif bir şekilde rol oynar oldukça esnek bir kastır. Şayet kişi korku duymuyorsa ya da bu problemden muzdarip değilse penise bağlı olarak, doğru uyarılma ile bu kas grubu gevşer, enser, cinsel birleşmenin rahat gerçekleşmesini sağlar. PC kas grubunun doğru çalışmaması, spazmlar geçirmesi ile birlikte cinsel birliktelik imkansız hale gelebilir; vajinismus bu yüzden sakıncılı bir durumdur.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

İki farklı türü içinde barından vajinismus çeşitleri nelerdir? Cinsel deneyime bağlı olmaksızın kadınlarda bu durum birbirinden bire baş gösterebili. Primer Vajinismus; Pubococcygeus kas gruplarının kasılması sonucu penisin az bir kısmının içeri girdiği, acılı bir ilişki durumudur. Sekonder Vajinismus ise daha önce sorunsuz bir birliktelik yaşayan kadınlarda gözlemlenir. Kişiler daha sonraki birlikteliklerinde bu durumla karşılaşabilir. Travmalar, cerrahi müdahaleler sonucu ortaya çıkan vajinismus; genellikle sekonder vajinismus olarak adlandırılır. Fiziksel sorunlara çözüm üretilse de kişiler artık cinsel ilişkiye girerken ya acı çekmek de ya da herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmek imkansızdır.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajina içindeki kasların kontrolünün yitirilmesi sonucu ortaya çıkan Vajinismus nedenleri nelerdir? Cinsel birleşim sırasında vücutta ve beyinde birçok faaliyet aynı anda gerçekleşmektedir. Farklı reaksiyonlar, hormonal salgılar meydana gelir. Vajinismuslu bireyler de ise bu durumlar beyne iletilen ve beyinden gelen bilgiler tam ve doğru şekilde işlenemez bu da vajina ağzının kasılmalar sonucu tamamen kapanmasına ya da yarı açık bir şekilde kalmasına yol açar. Pubococcygeus kas grubunun tamamen kasılması sonucunda ise herhangi bir şekilde vajinaya giriş sağlanamaz fakat bu durumda korkuya ve endişeye gerek yoktur çünkü tedavi süreci hızlı ve basit bir şekilde gerçekleşir.

You may also like...