Prostat ve Sertleşme Bozukluğu

Prostat salgısı cinsellik için son derecede önemli bir yerde bulunmaktadır. Meninin oluşması ve üreme işlemleri için önemli bir yerde bulunmaktadır. Prostat bezinin büyümesi de idrar kaçırma durumuna neden olabilmektedir. Bu yönde cerrahi müdahaleye girecek olan kişilerin sertleşme problemleri yaşamaları söz konusu değildir. Ameliyatlar sonrasında sadece idrar kesesine odaklı bir müdahale olacağından ötürü kişilerin cinselliğinin cerrahi müdahaleyle beraber etkilenmesi söz konusu olmamaktadır. Ancak kişilerin ruh hali ve panik durumları yaşamaları cinselliklerini ister istemez olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Erkeklerin hayatını olumsuz yönde değiştirebilecek bir durum olarak da sayılabilecek konumda yer alabilmektedir.

Prostat büyümesi ameliyatları kapsamında prostatların sadece idrar yollarını kapsayan kısmı alınacaktır. Bu durum herhangi bir cinsel faaliyet bozukluğuna yol açmamaktadır. Hastaların ameliyat sonrasında eski hallerine dönebilmeleri ve herhangi bir idrar problemi yaşamaları durumu da söz konusu olmamaktadır. Ancak bu yönde var olan şikayetlerin cinsel isteksizlik ve sertleşme problemine de neden olabileceği de ifade edilebilmektedir. Ameliyatların komplikasyonu olarak da ortaya çıkmasından ötürü de erkeklerde birtakım problemlere yol açabilmektedir. Kişilerin ruhsal durumları ya da isteksizliklerine bağlı olarak sertleşme bozukluğu görülebilmektedir. Aksi takdirde prostat sorununa bağlı olarak ortaya çıkan herhangi bir durumun tamamen ruhsal sorunlardan kaynaklı olduğu da görülebilmektedir. Ameliyata bağlı problemlerin nadir olarak gözlemlendiği ifade edilebilecek konumda yer almaktadır.

Kapalı ya da açık prostat operasyonlarında oluşabilecek olan sertleşme problemi nadir olarak görülebilmektedir. Bu yöndeki ameliyatlar esnasında erekte olamamaya dair bir sorun yaşanması söz konusu olmamaktadır. Hastaların prostat ameliyatlarını olduktan sonra idrar sorunlarından daha çok cinselliklerini düşünmelerinden ötürü bu yönde daha da istekli bir tavır takındıkları da görülebiliyor. Bu yüzden sertleşme probleminin aksine daha da mutlu bir cinsel hayatın içerisinde yer alabiliyorlar. Ancak bu yönde bir geri dönüş isteyen kişilerin erkenden doktorlara yönelerek, problemlerine dair tedavi ya da ameliyat süreçlerine girmeleri gerekmektedir. İlerleyen safhalarda hem cinsel işlev bozukluğu hem de ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalmaları durumu da görülebilecek tipteki problemler olarak da ifade edilebilecektir.

You may also like...