Klamidya nedir?

Klamidya nedir?

Klamidya, üreme sisteminde yaşayan bakteriyel bir enfeksiyondur. klamidya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en yaygın görülenlerden biridir. Her iki cinsiyette görülebilir ve de etkileri de tüm yaşlarda görülebilir.

Klamidya hastalığın erken dönem belirtileri ise çok hafiftir. Ancak tedavi edilmezse çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Klamidyadan korunmanın en etkili yolu da cinsel ilişki esnasında uygun korunma yöntemlerini bilmek ve uygulamaktır. Klamidya hastalığının belirtileri 1 ila 3 hafta içerisinde kendisini göstermeye başlar ve ilk başlarda çok hafiftir, bu nedenle klamidya hastası olan kişi hasta olduğunu anlamakta güçlük çeker. Şikayetler daha ileri seviyeye taşınıp belirgin olduğu halde ise başka hastalıklarla da karıştırılabilir.  Bundan ötürü korunmasız bir şekilde ve riskli olan cinsel ilişkiye giren tüm kişilerin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı daha fazla bilinçli olması ve belirtileri gördüğü ilk andan itibaren uzman bir kişiye başvurması önem taşır.

Bu hastalık erkeklerde şu şekilde belirtiler gösterebilmektedir;

  • Peniste akıntı olması,
  • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı hissi,
  • Testislerde ağrı olması,
  • Karnın alt bölgesinde ağrı hissi oluşması,
  • Rektum bölgesinde ağrı ya da akıntıların artması.

Ayrıca, bu bakterinin gözle teması sonucunda da klamidya konjonktiviti ya da trahom adı verilen göz hastalıklarına yol açtığı da bilinmektedir.

Klamidya Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Klamidya antibiyotiklerle tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaçların uzman kişi tarafından reçete edilmesi ve önerilen süreden öncesi bırakılmaması gereklidir. Bu enfeksiyonun geçip geçmediğini saptamak için uzman kişi tekrardan test yapabilir. Ayrıca partnerlerin de klamidya için test yaptırması ve gerekli görüldüğü takdirde tedaviye dahil olması gerekmektedir. Klamidya tedavisi hastalığa karşı bir koruma sağlayamaz bundan ötürü hasta olan kişiyle cinsel temasa geçilmesi halinde klamidya hastalığı tekrar bulaşabilir ve vücut içerisinde kendini yenileyebilir.Yine Ekl olarak Klamidya için cialis bitkisel ürün tercih edilemktedir.

Klamidya Hastalığından Korunma Yolları

  • Cinsel ilişki esnasında muhakkak bilinen korunma yöntemlerini kullanmak gereklidir.
  • Her çeşit cinsel ilişkiden daha önce kondom kullanılmalıdır. Kondomun yırtılmamasına ve doğru şeklide kullanılmasına ise dikkat etmek gerekir.
  • Partnerinizle birlikte cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında konuşun.
  • Karşılıklı tek eşli olma durumu cinsel yol ile bulaşan hastalıkların riskini azaltmaktadır.

 

You may also like...