İktidarsızlık Neden Olur?

Erkeklerde görülen cinsel iktidarsızlık, fiziksel nedenlerden olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Psikolojik hastalıklardan kaynaklanabilen iktidarsızlık, iş, ekonomik ya da partnerden kaynaklı sorunlar ve depresyon gibi nedenlere dayandırılabilir. Özellik ile cinsel yaşam için uygun ruh hali çok önemlidir. Belirtilen nedenler bireyin ruh halini etkileyerek sağlıklı bir cinsel ilişki kurabilmesine engel olabilmektedir.

Sistemik hastalıkların da sebep olduğu bilinen iktidarsızlık sorunu, şeker hastalığı, damar sertliği, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi ereksiyon kaybına neden olabilecek önemli faktörlerdendir. Diyabet ve kalp hastalığı olan erkeklerin %50’sinde ilk tanıda veya takip eden yıllar içinde iktidarsızlık sorunu başta olmak üzere farklı cinsel sorunların geliştiği izlenmiştir.

Sinir sistemi hastalıklarının da etkili olduğu, penisin sinirsel uyarılmasını etkilediğini bilinen nedenlerden de ötürü iktidarsızlık olabilir. Şeker hastalığı, alkol bağımlığı ya da sinir sistemini etkileyen hastalıklar erkeklerde iktidarsızlığa neden olur. Bunun yanında omurga yaralanmaları ve kanser cerrahisi sırasında ereksiyonda rol oynayan sinirlerin zedelenmesi, erkeklerde iktidarsızlık yaşanmasına imkân sağlar ve bu durumu etkileyebilir.

 

İktidarsızlığa Neler Neden Olur?

Kronik hastalıklardan da kaynaklanabilir. Kronik karaciğer hastalığı olanlarda %35-70; kronik böbrek hastalığı olanlarda ise %50’den fazla cinsel fonksiyon bozukluğu olduğu araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

Hormonal bozukluklara da dayanabilen cinsel iktidarsızlık bu nedenlerden de etkilenebilir. Testosteron hormonu eksikliği, troid bezinin az veya fazla çalışması da iktidarsızlığa neden olur ve de cinsel fonksiyon bozukluğuna da neden olduğu bilinmektedir.

İdrar yolu hastalıkları da bu nedenler arasına girmektedir. Prostat hastalıkları hem fizyolojik etkenler ile hem de kişinin yaşam kalitesi etkilemesi sebebi ile cinsel fonksiyon kaybına ve iktidarsızlığa kolayca yol açabilmektedir.

Penis Sertleşememe Problemi Neden Olur?

Düzenli olarak sigara kullanan erkeklerde cinsel işlev bozukluğu oranı %49,5 – 75 arasında değişiklik göstermektedir.  Bu durum içilen sigaranın miktarına ve sigara içilen süre ile de doğrudan ilişkilidir.

Şişmanlık da cinsel iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Obezite, şeker hastalığı veya insülin direncinde artış ile birlikte kandaki yağ oranının artmasıyla görülen metabolik sendrom erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğunun ilerlemesi adına önemli bir rol oynarken, gelişim için de önemli bir risk faktörüdür. Sertleşme problemine en iyi bitkisel ürün cialis tablettir.

You may also like...