HPV Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Kuluçka süresi HPV tipi ne göre değişkenlik göstermektedir. HPV Virüsüne ve hastalığına yakalandıktan sonra 2 ay ile 6 yıl arasında bir kuluçka dönemi olacaktır.  Bu kuluçka dönemine takriben kadında veya erkekte genital bölgede üzerinde, anüs kısmında, ağızda sayıları ve büyüklükleri değişen siğiller (genital siğil, kondilom lezyonları) şeklinde kendini göstermektedir. Bir kesim insanlar da virüsü aldıktan 2 ay sonra siğillerin kendini göstermesi mümkün olduğu gibi bazı kişilerde ise bu virüs yıllarca hiçbir belirti ile kendini göstermeksizin; 5 yıl sonra birden genital siğil olarak ortaya çıkabilmektedir.

Oral seks sebebi ile ağza bulaşabildiği gibi komşuluk yolu veya anal seks ile de makatta, makatın etrafında veya içinde de kondilom genital siğil lozyonları olarak kendini göstermektedir. Prezervatif HPV virüsünden tam olarak bir koruma sağlamamaktadır. Bundan ötürü ki sadece peniste değil tüm genital bölgede siğil görünebilmesi oldukça mümkündür. Ve bazen bu siğiller karın bölgesine, kasıklar bölgesine ve makat kısmına doğru yayılabilmektedir.

Aslında cinsel yollar ile bulaşan diğer hastalıklardan korunma sağlayan prezervatif, HPV hastalığı konusunda tam bir koruyuculuk sağlayamamaktadır. Erkeklerde HPV virüsünün tedavisi mutlaka ama mutlaka yapılmalıdır. Erkekte kondilom tedavisi için en iyi yöntemlerden biri yakma yöntemi olarak tavsiye edilebilir. Kondilom tedavisi için diğer seçenekler ise sırası ile; koterizasyon, lrrp veya lazer ile uzman kişinin görüşleri doğrultusunda yakma işlemi gerçekleştirilebilir.

 

HPV virüsünün bulaşma riskini ne arttırır?

HPV virüsünün bulaşmasını kolaylaştıran sebeplerinin de en başında çok eşlilik gelmektedir. Erken yaşta cinselliğe başlanmış olması, güvenli olmayan cinsel ilişkilere girmek gibi nedenler, bu tür HPV virüsüne bağlı kanserlerin hazırlayıcı nedenlerinden bir tanesidir. Genital siğillerin tanısı deneyimli bir hekim tarafında muayene esnasında göz ile kolaylıkla konulabilmektedir.

 

Erkeklerde HPV hangi bölgelerde kansere sebep olabilmekte?

Erkeklerde, makat bölgesine ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesine HPV virüsü yerleşmesi ile bu durum penis kanserine yol açabiliyor. Bunun dışında HPV virüsü, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı istisnai durumlarda yemek borusu kanserine bile neden olabilmektedir.

You may also like...