HIV virüsünün tedavisi nasıl olur

Tıp bilimindeki yaşanan gelişmeler sayesinde, Retrovirüs grubunda bulunan HIV’e karşı etkili olan Anti-Retroviral adı da verilen 4 farklı ilacın gelişimi sağlanmıştır. Bu ilaçların hepsi vücudun çok farklı mekanizmalarında işe yarar ve HIV’nin tedavisi, bu ilaçların birden fazlasının da kombinasyonu ile yapılması planlanabilir. HIV virüsünün kesin bir tedavisi henüz yoktur, aslında virüs tamamen vücuttan atılamaz veya yok edilemez ancak ilaçlar ile kontrol altına alınabilmesi mümkündür. Tedavinin asıl amacı; virüsün kendini yenileyerek tekrardan oluşmasını önlemektir. Bu şekilde, HIV virüsü tedaviye karşı daha fazla dirençli olabilen birçok mutasyon geliştirme olasılığını gittikçe kaybeder.

Tedavinin beraberinde kanda bulunan HIV virüs miktarını bizlere gösteren “viral” yük de denilen değer en alt düzeye indirilmeyi başarır, bağışıklık sistemi daha korunur hale gelir ve HIV pozitif kişinin yaşam kalitesi arttırılır iken ve iyileşme beklentisi artırılırmış olur. Tedavi aynı zamanda HIV virüsünün miktarını da azaltacağından hastalığın bulaş riskini de oldukça azaltır.

 

HIV Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Cinsel ilişkide kondom yani prezervatif kullanmak HIV’den korunmak adına günümüzde kullanılabilecek en etkili yol olarak değerlendirilebilir. Ancak kondomun temastan çok daha önce takılması ve üzerinde delik oluşmamış olması ve kondomun yırtılmaması çok önemlidir.

Doğum kontrol hapı kullanmak, doğum kontrol iğneleri kullanmak ve deri altı bantları, spiraller ve diğer gebelik önleyici yöntemler HIV’ye karşı hiçbir şekilde koruma sağlamaz.

 

Davranış Sonrası Korunma Yolları Nelerdir?

Herhangi bir nedenle veya herhangi bir şekilde HIV’e maruz kalındığı zaman, PEP (Post-Exposure Prophylaxis) adı da verilen antiretroviral ilaçlar yani ART kullanılarak kişinin enfekte olma riskini oldukça düşüren önleyici bir tedavi yolu tercih edilir. Yine de PEP sadece acil durumlarda kullanılmalı ve HIV’ye maruz kaldıktan sonra gelişen ilk 72 saat içinde mutlaka başlatılmalıdır.

Bu ilaçlar 1-3 ay arasında bir süre alınır. İlaçların çok ciddi yan etkilerinin olmasının da yanı sıra yüzde 100 kesinlikte bir etkiye sahip değillerdir. Bundan ötürü, HIV bulaşmasına neden olacağını düşündüğünüz bir olay ile karşılaştıktan sonra en kısa süre içerisinde bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmak gereklidir.

 

You may also like...