Genital Herpes Belirtileri Nelerdir?

HSV virüsü bulaştığı kişiyi enfekte ederken her zaman bir belirti gösterme zorunluluğunda değildir. Ciltte gözlemlenen kabarcıklar da dahil olmak üzere bir süre belirti vermeyebilir. Bu sebeple asemptomatik kişiler hafif belirtilere sahipken veya hiçbir belirti göstermezken de virüs açısından taşıyıcılık yapabilirler. Genital herpes belirtilerinin kendini göstermesi büyük çoğunluk ile virüsün ilk bulaşmasından 2 ila 30 gün arasında gerçekleşir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlemlenen genital herpesin belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Enfekte olan bölge içerisinde içi sıvı dolu kabarcıklar oluşması, (genital organ ile anüs çevresi)
  • Kabarcıkların ortaya çıkışından önce enfekte bölgelerde ağrı hissi ve kaşıntı duyulması,
  • Kabarcıklardan sıvı sızıntısı olması,
  • Kabarcıkların daha sonra yaraya dönüşmesi,
  • İçi sıvı dolu kabarcıkların patlamasının ardından kabuk tutması,
  • Lenf bezlerinde şişme görülmesi,
  • Baş ve vücut ağrı hissi,
  • Cinsel ilişki esnasında acı hissetme durumu,
  • Yüksek ateş olması.

Ortaya çıkan kabarcık, yara veya diğer belirtiler yaklaşık 2 ila 4 haftlı bir süre içerisinde kendiliğinde iyileşerek vücuttan yok olur. Ancak, genital herpeste tekrarlayan durumların oldukça sık görüldüğü de unutmamak gereklidir. Yılda azalan hastalık zamanını ve şiddetini de göz önüne alır isek ortalama 4 kez tekrarlama yaşanabilir.

 

Genital Herpes Nasıl Bulaşır?

HSV virüsünün neden olduğu genital herpes cinsel yollar ile bulaşıcılığını sürdürmektedir. Cinsel ilişki esnasında olan anal, oral veya vajinal temas virüsün enfekte olan kişiden sağlıklı olan kişiye geçmesi adına yeterlidir. Virüs kişinin cildinde yaraların içeriinde olabileceği gibi sağlıklı derinin içerisidne de bulunabilir.

HSV virüsü, vücut içerisine mukoza zarlarından giriş yapar ve hücre yapısına uyum sağlayarak hızla çoğalır. Erkeklerde semenin hücrelerine dahil olarak enfekte olmayan bireylere de bulaşır.

 

Genital Herpesten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Genital herpesten ve hastalığa yol açan HSV virüsünden korunmanın en güvenilir yolu elbette ki birden fazla cinsel partnerle ilişkiden kaçınmak ve ilişki yaşanılan kişinin enfekte olup olmadığını bilmek ve emin olmaktır.

Genital herpes hastalığının bulaşıcılık riskini önemli ölçüde azaltan diğer bir şey ise, cinsel ilişki esnasında düzenli ve doğru biçimde lateks kondom kullanımıdır. Ancak kondom ile kaplanması mümkün olmayan (ağız gibi) alanlardan genital herpes bulaşabileceğini de göz önünde bulundurmak gereklidir.

You may also like...