Ergenlikte Cinsellik

Kadın ve erkek, cinsel organlarının gelişmeye başladığı dönem olan ergenlikte, “erkeklik” ve “kadınlık” farkındalığına ulaşmaya başlamaktadır. Bu farkındalığın , sorunlu bir şekilde oluşmaması açısından bu dönemde ailenin yanı sıra, rehberlik hocası veya psikolog desteği de alınabilir. Ergenlik çağındaki kişilere organlarındaki değişimler ve cinsellik hakkında doğru psikolojik yaklaşım ile bilgiler verilmelidir.

Ergenlik döneminde ortaya çıkan cinsel istekler de doğru olarak yönlendirilmeli ve ergen çağdaki kişinin yanlış kararlar ve hatalara meyilli hali kontrol altına alınmalıdır. Bahsi geçen dönemde oluşabilecek cinsel travmalar bireyin ömür boyu taşıyacağı izler bırakabilmektedir. Merak sonucu oluşan yanlış ve erken cinsel birliktelikler acı, hüsran ve pişmanlık duygularını beraberinde getirecek ve kişinin eğitim ve sosyal hayatını çok olumsuz etkileyecektir.

Ergenlik çağına gelmiş kişilerin agresif tutumları göz önüne alınarak doğru bir yaklaşım metodu belirlenmesi çok önemlidir. Kişiye çocuk gibi değil birey gibi yaklaşıp, sorumlulukları ve sağlığı ile ilgili bilgiler verilmelidir.

Özellikle erkeklerin bu dönemde oldukça sık mastürbasyon yaptığı bilinmektedir. Bu durum farkında olunsa bile kişiyi rencide etmemek adına bunun ile ilgili olumsuz yaklaşım sergilenmemeli. Erkeklerin kızlara olan ilgisi sebebi ile karşı cinse kendini gösterme çabaları bu dönemde yoğunluk kazanmaktadır. Bu konu dikkate alınmalı ve onun özgüveninin geliştiği bu aralıkta, kendisini değerli hissetmesi sağlanmalıdır.

Kızların bu dönemde cinsel farkındalıkları, çekiciliklerini ön plana taşımaya yönelik hareketler olarak görülebilmektedir.

You may also like...