Cinsel İsteksizliğin Tedavi Yöntemleri

Cinsel İsteksizliğin Tedavi Yöntemleri

Cinsellik diğer yaşayan canlıların tümü gibi insanlarında en temel dürtülerinden biri olarak bilinmektedir. Cinsellik, üremenin sağlanması adına da oldukça mühimdir ve bu konu üzerinde yaşanan herhangi bir sorun sadece sağlık konusunu ilgilendiren bir problem olmaktan çok daha fazlası olmaktadır. Cinselliğini yaşamakta zorluk çeken ve cinsel doyumu da aksaklık gösteren bireylerin belirsiz bir süre sonrasında ruh sağlığı da bu durumdan etkilenerek bozulabilir. Bu bozukluk sonrası elbette ki en yakındaki eş etkilenir ve daha sonra da bu sorun giderek büyür ve artarak aile bireylerinin tümünü ve sosyal yaşantılarının tamamını etkiler hale gelebilir.

Cinsel isteksizlik tedavi edilmesi mümkün olan bir sorundur. Yine de tedavi süresi içerisinde eşler birbirlerine daha sabırlı olmalıdırlar ve de birbirlerini zorlamaktan kaçınmaları gerekmektedir.  Tedavinin asıl amacı eşler arasında bu sebepten kaynaklanan iletişim bozukluğunun giderilmesi ve cinsel uyumun yakalanmasıdır.

Cinsel isteksizliğin tedavisi, rahatsızlığın altında yatan nedenlerin ne olduğuna bağlı kalınarak psikolojik bir tedavi ile veya da ilaç tedavisi ile gerçekleştirilebilir. Eğer rahatsızlığın altında bulunan nedenler psikolojik nedenler ise cinsel terapi yapılması uygun görülebilir. Bunun yanı sıra aile terapisi ve bedensel egzersizler de tedavi sürecinde faydalı olabilir.

 

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nedir?

Cinsel isteksizlik rahatsızlığının çoğunluk ile psikolojik nedenlerden ötürü gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu düşünce dışında kalan bazı durumlarda ise, cinsel isteksizlik rahatsızlığının altında bazı sağlık sorunları yatıyor olabilir. Bunlar;

  • Cinsellikle ilgili korku ve kaygılar duymak olabilir. Örneğin; utanma hissi, suçluluk duyma ve günahkarlık hissetme gibi duygular olabilir.
  • Cinsel birleşmeyi tam olarak gerçekleştirememek olabilir.
  • Cinsel birleşme esnasında ağrı hissetme ya da kasılma yaşama olabilir.
  • Erkeklerde sertleşme güçlüğü yaşama durumu olabilir.
  • Erken boşalma durumu ya da boşalma esnasında güçlük çekme olabilir.
  • Eşler arasında olan cinsel uyumsuzluk da beraberinde ilişki içerisinde olabilecek diğer çeşitli cinsel sorunları beraberinde getirebilir.

 

Cinsel İsteksizliğin Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik sorununu uzun bir süre yaşayan çiftler arasında boşanmalara kadar varan ciddi sorunlar görülebilir. Evlilikte yaşanan çatışmalar, eşe duyulan öfke, kadının veya erkeğin kendini değersiz hissetmesi ya da kendi bedenini tanımaması gibi nedenler de cinsel isteksizliğin altında yatan nedenleri oluşturuyor olabilir.

You may also like...