Cinsel ilişki ne sıklıkla yaşanmalı

İnsanoğlunun hayatında oldukça yüksek öneme sahip cinsel ilişki ne sıklıkta yapılmalıdır? Bu sorunun cevabı, kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte bazı temel noktalar değişmemektedir. Bu yazımızda sizler ile cinsel ilişki sıklığı ile ilgili olarak doğru kararı vermek adına bakmamız gereken referans noktalarından bahsedeceğiz.

Kişi ergenlik döneminde keşfetmeye başladığı cinsel arzu ve tatmin hissiyatını tam manası ile yaşayamaz ise ileri dönemlerde partneri ile çok sık birliktelik arzulayabilmektedir. Bu toplumumuzda çok sık görünen bir durumdur. Çiftlerden birinin diğerine göre çok daha fazla istekli oluşu, cinsel hayatı daha az arzulayan taraf için eziyete çevirebilir. Cinsel ilişki, partnerler arasında tabu olmaktan çıkmalı ve çift tam bir diyalog halinde olarak istek veya çekincelerini rahatlıkla dile getirebilmeli, aksi durumda isteksiz bir cinsel birleşme yaşayan kişinin psikolojisinin bozulması oldukça mümkündür.

Çift arasında, cinsel ilişki sıklığının belirlenmesi gerekmektedir. Bu demek değildir ki haftada şu kadar veya ayda şu kadar şeklinde bir belirleme değil, kişiler rahatsızlık duydukları sıklık derecesi varsa bunu dile getirerek daha az olması beklentisini karşı tarafa aktarabilmeli ve bu yönde iyileştirmeler yapılmalıdır. Cinsel ilişkinin sıklığını etkileyen bir diğer faktör, iki taraf çok istekli olmasına rağmen tahriş gibi bazı istenmeyen durumların oluşmasıdır. Tahriş olan cinsel organlar ciddi enfeksiyonlara sebep olacağı için cinsel birleşim için bu konu da göz önünde tutulmalıdır.

You may also like...