Bel Soğukluğu Nedir?

Gonore ya da sık bilinen adıyla bel soğukluğu, Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yol ile bulaşan bir enfeksiyon türüdür. Cinsel ilişki esnasında semen ya da vajinal sıvılar ile beraber bulaşır. Gonokokkal enfeksiyonlar tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Hem kadın, hem de erkeklerde görüldüğü bilinirken erkek bireyler görülme saklığı da daha fazladır. Özellikle 15-24 yaş arası genç erkeklerde görülür. Bel soğukluğu çoğunluk ile cinsel organları, idrar yolunu, rektumu ya da boğazı etkiler. Bebeklerde gonore çoğunluk ile gözlerini etkiler. Bel soğukluğundan korunmanın en etkili yolu da korunmasız cinsel ilişkiye girmemek ve dikkatli olmaktır.

 

Bel Soğukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyonun vücuda girdiği andan itibaren 4 ile 6 gün içerisinde belirtiler göz ile görülür hale gelir. Yine de bel soğukluğu bazı zamanlarda hiçbir belirti vermez. Belirti verdiği zaman ise büyük çoğunlukla cinsel organlarda gözle görülen bulguları vardır. Erkeklerde idrar esnasında ağrı hissi ve yanma hissi, penisten beyaz, sarı ya da yeşil renkli olan akıntıların görülmesi, penis ucunda görülen kızarıklıklar, testislerde ağrı olması ya da testislerde şişlik görülmesi de nadir olsa da görülür.

Erkeklerin yüzde 10’unda hiçbir belirti kendini göstermez. Belirtiler olmasa bile bu enfeksiyonun ciddi sağlık sorunlarına yol açma ihtimalinin bulunduğu da gözden kaçmamalıdır.

 

Bel Soğukluğunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel soğukluğu rahatsızlığı yetişkinlerde bakteriler aracılığı ile bulaştığı için antibiyotikler ile tedavi edilmesi mümkündür. Antibiyotik iğne şeklinde ya da hap şeklinde alınabilir ve mutlaka uzman kişinin kontrolü ve önerisi ile beraber kullanılmalıdır. Tüm bunlara rağmen bu hastalık idrar yolları ya da  başka organlarda kalıcı hasarlara neden olmuş ise bu hasarların tedavisi çok daha farklı yollar ile de yapılabilir.

Bel soğukluğu rahatsızlığı eşlerden birinde görüldü ve teşhis konuldu ise kişinin partnerinin de, belirtilere sahip olmasa bile test olması muhakkak gereklidir. Eğer sonuç pozitif olursa partnerin de tedavisi gereklidir, sonuç pozitif olmasa bile dikkat etmek gerekir çünkü aksi takdirde tekrar bulaşma riski vardır.

You may also like...